Ne každý se umí s přibývajícím věkem a blížícím se stářím smířit a připravit se na něj, někdo je i v pokročilém věku hodně vitální a obejde se bez cizí pomoci, na druhou stranu jsou ale lidé, kteří se potýkají s problémy pohybového aparátu dřív, než očekávali, a tam, kde dlouhé roky bydleli, mají najednou ztížené podmínky a to, co jim léta vyhovovalo, je najednou nevyhovující a jakýkoliv přesun z místnosti do místnosti je velkým problémem. Ale nic bychom neměli nechávat náhodě, protože roky běží a může se stát, že bydlení najednou nebude vyhovovat aktuálnímu fyzickému zdraví nebo pohybovým možnostem.
Jak přeměnit stávající bydlení na bezbariérové
Důležitý je dostatek prostoru. V první fázi je dobré zbavit se prahů nebo vyměnit za nižší, neboť mohou být nepříjemnou překážkou v pohybu z jedné místnosti do druhé. Pokud bydlíte v domě, musíte umožnit i snadný přístup do vchodových dveří, k tomu slouží rampa. Důležité je i to, jak jsou široká futra dveří, šířka kolem 100 cm by měla být dostačující. Průjezd předsíní či jiným spojovacím prostorem by měl být samozřejmě širší, doporučuje se kolem 120 cm a počítat musíte i s tím, že se osoba na vozíčku bude potřebovat větší místnost na otočení než třeba osoba, která se pohybuje pomocí berlí nebo holí.
Jako další vás čeká vybavení vhodným nábytkem. Uvědomte si, že při pohybových potížích při většině činností budete odkázáni na sezení, proto by z této pozice mělo být všechno snadno dosažitelné, ale zároveň vyhovovat i další, zdravé osobě, která v domácnosti také bydlí.
Bezpečnost je důležitá i na toaletě a v koupelně, pomocníci ve formě různých madel a přidržovacích tyčí není nijak obtížné instalovat podle potřeby. Do sprchového koutu lze umístit židličku, která tak umožňuje snadné a pohodlné sprchování. Co se týká vypínačů a zásuvek, pokud jsou ve standardní výši, pak by neměl být problém na ně dosáhnout i z pozice sedu.