Luštěniny nejsou příliš v oblibě na našem stole, ocitají se na talíři jen občas vzhledem k tomu, že nám nepřipadají příliš chutné, a že nepříjemně nadýmají. To je však poněkud zastřený zorný úhel pohledu, nadýmání lze významně korigovat vhodnou úpravou, stejně tak chuť nemusí být fádní. Existuje celá řada receptů, které publikují lidé na základě vlastní zkušenosti, stačí se jimi inspirovat a experimentovat. Před tepelnou úpravou bychom je měli vždy namáčet, vodu slévat a vařit je v čisté vodě s příměsí mořských řas a bylinek. Ideální je vaření v tlakovém hrnci, což výrazně přípravu urychlí.
Jednou z možností, jak si na nich pochutnat, je i klíčení. Například klíčky mungo, které můžeme jíst syrové, jsou velmi chutné, sladké až jemně pikantní, a mohou se stát pravidelnou součástí zeleninových salátů. Obsahují vydatné množství vitamínu C, provitamín A, vitamíny skupiny B, vitamíny E a K, minerály, jako je vápník, hořčík, zinek, železo, mangan, křemík, síru, měď a selen. Jsou v nich živé enzymy a tato zásobárna živin posiluje imunitní systém, chrání organismus před virovými chorobami a bakteriálním onemocněním, zlepšuje náladu, zvyšuje vitalitu, bystří smysly a paměť a umožňuje rychlejší regeneraci tělesných buněk.
Příval energie
Většina informací, týkajících se posílení imunity, což je zvláště dnes velmi aktuální v souvislosti s koronavirem, se točí kolem vitamínů, hlavně vitamínu C. Neměli bychom však podcenit výhody živých rostlinek, které nám dodávají energii. Energii lze čerpat od všech živých rostlin, jistě si vybavíte, jak dobře se cítíte například v lese, nebo na horách, kde převládá čistý vzduch a kosodřevinová či lesní vegetace bez zásahu průmyslové výroby. To samé nám mohou poskytnout právě klíčící rostlinky, živé organismy energií doslova napumpované. Energie posiluje náš imunitní systém stejně jako vitamíny, tak proč ji ke svému prospěchu nevyužít?