Někteří z nás vedou naprosto dokonalý život. Ale někteří také naopak strádají a nemohou si svůj osud ani trochu pochvalovat. A tím, co o tom rozhoduje, je poměr mezi příjmy a výdaji toho, koho máme právě na mysli. Ten, kdo si prostě vydělává míň, než kolik musí utrácet, zkrátka nemívá spokojený život, ten se v jednom kuse s něčím potýká. Hledá peníze, kde se jenom dá, snaží si je přivydělat nebo našetřit, prostě usiluje o to, aby si dal své finance do pořádku. A někdy se mu to i podaří.
Ale někdy někomu takovému také štěstí nepřeje a on tak nezvládne získat tolik finančních prostředků, kolik by jich měl mít. A pak je skutečně ouvej. A to až do doby, než se například dědí nebo než se podaří získat půjčku. A protože je dědictví obvykle nejisté a nepředvídatelné, musí se zkrátka vsadit na půjčku.
Není jediný důvod, proč by si lidé určitě neměli půjčovat, půjčit si může každý, a pokud už mu do toho máme mluvit, pak mu lze jenom vřele doporučit vsazení na takovou konkrétní nabídku, která mu umožní v dané chvíli peníze rychle a výhodně získat, a později tyto zase splatit. Volbou každého by tak měla být finančně atraktivní nabídka, na niž se dá bez problémů dosáhnout a jež nikomu neuškodí.
Ale platí-li tu něco, pak to, že lidem ve finanční tísni často sotva někdo peníze nabídne. Panují tu obavy, že by ten, kdo nezvládl své finance, nemusel splácet, a tomu se předchází tím, že se nedokonalí žadatelé odmítají. A těm, které odmítnou obsloužit třeba kvůli malým příjmům, nedobře vypadajícím registrům dlužníků, exekucím a dalším nepříznivým okolnostem, pak často nezbývá nic jiného než nebankovní hypotéky, jež se dají získat nesrovnatelně snáze než jiné půjčky.
U takové nebankovní hypotéky se dá do zástavy nemovitost a rázem je úspěch na dosah ruky. Protože tu neodmítnou někoho, kdo svou nemovitostí jednoznačně zaručil, že bude vše půjčené vráceno. To dá rozum.